DUYURU


HasanNailCanat.com 10 yaşında!


25 Kasım 2009'da www.HasanNailCanat.com yayına başladı. Elimizde rahmetli Hasan Nail Canat ile ilgili hiçbir yazı, resim ve video yoktu. Bir yıl boyunca hummalı bir çalışma ile dağınık olan ve neredeyse kaybolmaya mahkûm olmuş tüm dökümanları ( Hasan Nail Canat'ın hayatı, eserleri, resimleri, rol aldığı filmler ve ödülleri ) bir sitede topladık. Aynı zamanda vefalı dostlarının duygu ve düşüncelerini yazabilmeleri için "Şeref Defteri" ve "Anma Defteri" sayfalarını oluşturduk.

Büyük bir şevkle Hasan Nail Canat'ı yakinen ve gıyaben tanıyan herkese ulaştık. İş dünyasından, basın camiasına, sanat camiasından, siyaset adamlarına kadar çok sayıda vefalı dostları HasanNailCanat.com sitesindeki Şeref Defteri'ne duygu ve düşüncelerini yazdılar.

Hasan Nail Canat layık olduğu şekilde anlatılıyor, aziz hatırası yeniden zihinlerde canlanıyordu. Böylelikle sevenlerinin daha fazla ilgilenmesini ve bilgi sahibi olmasını sağladık.

2010 yılı bizim için çok önemli bir dönüm noktası oldu. Yaklaşık 250 kişi HasanNailCanat.com sitesindeki Şeref Defteri'ne yazı yazdı.
HASAN NAİL CANAT ŞEREF DEFTERİ

1 Ocak 2011'de Ülke TV'de Açık Deniz programında Sadık Yalsızuçanlar, İsmail Güneş, Salih Tuna ve Hasan Canat, Hasan Nail Canat'ı anlattı.
ÜLKE TV - Açık Deniz - 01.11.2011

10 Eylül 2011'de TVNET'te La Havle programında Salih Tuna, Recep Garip, Mehdi Akman, Sadi Beyazıt ve Hasan Canat, Hasan Nail Canat'ı anlattı.
TVNET - La Havle - 10.09.2011

20 Ekim 2011'de Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde Niyazi Gedik, Recep Garip, İsmail Güneş, İbrahim Sadri, Salih Tuna ve Sibel Eraslan, Hasan Nail Canat'ı anlattı.
HASAN NAİL CANAT ANMA PROGRAMI - Vefatının 7. Yılında

21 Ekim 2012'de Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde Reha Yeprem, Harun Yöndem, Üstün İnanç, Mesut Uçakan, Abdurrahman Dilipak ve Osman Atalay, Hasan Nail Canat'ı anlattı.
HASAN NAİL CANAT ANMA PROGRAMI - Vefatının 8. Yılında

24 Kasım 2012'de Cine5'de yayınlanan "Portreler" programında ailesi ve vefalı dostları Hasan Nail Canat'ı anlattı.
Cine5 - Portreler - 24.11.2012

Hasan Nail Canat adına yapılan bütün anma programlarında ve televizyon programlarında Hasan Nail Canat'ın sanatçı kişiliği anlatılıyordu.

Bilhassa Hasan Nail Canat'ın sanatını büyük zorluklarla yaptığını ve çileye talip olan bir dava adamı olduğunu her fırsatta dile getirdik.

"Hasan Nail Canat Kültür Merkezi" en büyük hayalimizdi. İsminin bir kültür merkezine verilmesi gerektiğini her fırsatta söylüyorduk.

Bizim bir hedefimiz vardı; Hasan Nail Canat'ın ismini yaşatmak.

Bir gün Hasan Nail Canat'ın oğlu Mehmet Safa Canat, Recep Tayyip Erdoğan Bey'e bir mektup yazdı.
"Saygıdeğer Recep Tayyip Ağabey, biliyorum yoğunsun ve yorgunsun"

Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey'e yazdığımız mektupta HasanNailCanat.com sitesindeki Şeref Defteri'ne kendisinin bir yazı yazmasını istirham ettik.

Söz konusu mektupta Hasan Nail Canat'ın isminin bir kültür merkezine verilmesi ile ilgili derdimizi de Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey'e hassasiyetle ilettik.

Aradan uzun bir zaman geçti ve hiç ummadığımız bir günde 13 Şubat 2013 tarihinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yazısı bize gönderildi.

Recep Tayyip Erdoğan Bey, kaleme aldığı yazısının her satırında "Hasan Ağabey" diye hitap ediyordu gönül ve dava dostuna.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN: Hasan Nail Canat Ağabeyimize minnettarız

Algılar tarumar olmuş, tabular yıkılmıştı adeta. Bir Başbakan, samimiyetle kaleme aldığı yazısında büyük bir vefa örneği gösteriyordu.

Umutlarımız yeniden yeşermişti. Hasan Nail Canat'ın ismi gönüllerde yaşıyordu. Hasan Nail Canat layık olduğu şekilde anlatılıyordu.

Tarih 2 Haziran 2013!

Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey ile görüştük.

Recep Tayyip Erdoğan'ın dostluğuna ve vefasına bizzat şahit olmuştuk. Görüşmemiz çok samimi olmuştu. Son sözü; Tamam İnşallah

VEFA BUDUR...

Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey ile görüştükten birkaç gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile, birkaç hafta sonra da Bağcılar Belediyesi ile görüştük.

Bağcılar Belediyesi'nden bize Evren Mahallesi'nde inşa edilen bir kültür merkezine Hasan Nail Canat'ın isminin verileceğini söylediler.

4 yıllık çabamız bir film gibi geçti gözlerimizin önünden. "Allah razı olsun" dedik yıllarca beklediğimiz bu güzel haberi bize müjdeleyenlere.

Bağcılar Belediyesi, Türkiye'de bir ilki başardı. İlk defa Hasan Nail Canat'ın ismi kamusal bir alana veriliyordu. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımızdan ise halen ses-seda yok ama halen ümitliyiz.

"Hasan Nail Canat Kültür Merkezi" vefalı yüreklerin bir başarısıdır.

Hasan Nail Canat'ın gerçek dostları ve sevenleri de büyük bir sevince nail oldu.

İnşallah Hasan Nail Canat'ın ismi nesiller boyunca yaşayacak.
VEFA BUDUR...
HASAN NAİL CANAT KÜLTÜR MERKEZİ

27 Ekim 2013'te Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi'nde Sırrı Er, Mehmet Nuri Yardım, Hasan Kaçan, Ahmet Yenilmez, Tarık Tufan ve Emine Uçak Erdoğan, Hasan Nail Canat'ı anlattı.
HASAN NAİL CANAT ANMA PROGRAMI - Vefatının 9. Yılında

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Altunizade Kültür Merkezi'nde müjdeyi verdi; HASAN NAİL CANAT SAHNESİ

Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi'nin sahnesine Hasan Nail Canat'ın ismi verildi.
Hasan Nail Canat'ın vefatına kadar 10 yıl boyunca oyunlarını sahnelediği, nice öğrenciler yetiştirdiği sahneye...

Sevinçler arka arkaya geliyordu. Hasan Nail Canat için bütün vefalı yürekler seferber oluyordu adeta.

Bir gün Hasan Nail Canat'ın oğlu Mehmet Safa Canat, Şeref Defteri'ne bir yazı yazması için Abdullah Gül Bey'e bir mektup yazdı.
"Canım Ağabeyim, Değerli Cumhurbaşkanım, sizin de hemşeriniz olan rahmetli Hasan Nail Canat'ı sevdiğinizi ve yazacak duygu yüklü birkaç anınızın olduğunu biliyorum. Bizi bu yazınızla onurlandırırsanız çok mutlu oluruz"

20 Şubat 2014 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Bey'in yazısı bize gönderildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Bey, Hasan Nail Canat'a "Tiyatro sevdalısı, Kayserili dostum" diye hitap ediyordu.
ABDULLAH GÜL: Tiyatro sevdalısı, Kayserili dostum; Hasan Nail Canat

10 Haziran 2014 tarihinde Gaziosmanpaşa'da Hasan Nail Canat'ın vefalı öğrencilerini bir araya getirdik.
HASAN NAİL CANAT'A SAYGI GECESİ - Vefatının 10. Yılında

Güzel bir haber daha almıştık. Kahramanmaraş Elbistan'da inşa edilen anfi tiyatroya Hasan Nail Canat'ın ismi verilmişti.
HASAN NAİL CANAT ANFİ TİYATROSU

Bağcılar Belediyesi'nin attığı adımlar Üsküdar'da ve Elbistan'da yankılanıyordu. Hasan Nail Canat'ın ismi gönüllere nakşediliyordu.

Vefatının 10. yılında, 25 Ekim 2014 tarihinde TV 6'da "Hasan Nail Canat Belgeseli" yayınlandı.
TV 6 - Vefatının 10. Yılında Hasan Nail Canat Belgeseli - 25.10.2014

Eyüp Belediyesi tarafından Rami Parkı'nın içinde inşa edilen sanat akademisine Hasan Nail Canat'ın ismi verildi.
HASAN NAİL CANAT SANAT AKADEMİSİ

21 Ekim 2015'te Bağcılar Hasan Nail Canat Kültür Merkezi'nde Sırrı Er, Yalçın Turgut Balaban, Ahmet Mercan, Ekrem Kızıltaş ve Demet Tezcan, Hasan Nail Canat'ı anlattı.
HASAN NAİL CANAT ANMA PROGRAMI - Vefatının 11. Yılında

Vefatının 12. yılında, 21 Ekim 2016'da Akit TV'de yayınlanan "Gönül Sürgünü" programında Niyazi Gedik, Dursunbey Tosun ve Hasan Canat, Hasan Nail Canat'ı anlattı.
Akit TV - Gönül Sürgünü - 21.10.2016

Vefatının 13. yılında, Hasan Canat, Mektup Edebiyat Dergisi'nde merhum dedesi Hasan Nail Canat'ı anlatan bir yazı kaleme aldı.
Allah'ın inâyeti, Üstâd'ın icazeti, Hakk'a adanmış bir ömür; Hasan Nail Canat

Vefatının 14. yılında, 21 Ekim 2018'de ATV'de yayınlanan "ATV'de Hafta Sonu" programında İbrahim Sadri, Hasan Nail Canat'ı yâd etti.
ATV - ATV'de Hafta Sonu - 21.10.2018

Hasan Nail Canat için 10 yıl içinde neler yaptığımızı elimizden geldiğince anlattık.

Hasan Nail Canat'ı gerçek vefalı dostları ile aynı samimiyetle ve aynı kararlılıkla anlatmaya devam edeceğiz.

Bizim artık yeni umutlarımız var.

1 - Hasan Nail Canat'ın doğum yeri olan Kayseri'de de Hasan Nail Canat'ın isminin bir kültür merkezine verilmesini ailesi ve dostları adına istirham ediyoruz.
2 - Hasan Nail Canat hakkında akademik bir çalışma yapılması için çabalarımız devam ediyor. Değerlerimizi yaşatmak adına Kültür Bakanlığı'nın gereken ilgi ve alakayı göstermesini temenni ediyoruz.
3 - Hasan Nail Canat adına geleneksel ödül yarışmaları düzenlenmesi için de çabalarımız olacak.

Hasan Nail Canat'ın vefalı gerçek dostlarının gayretleri ile ve Alah'ın izniyle Hasan Nail Canat'ın ismini ölümsüzleştirdik. Yeni nesiller Hasan Nail Canat'ı daha iyi tanıyacak ve anlayacak.

Hasan Nail Canat'ın vefalı dostlarını unutmak mümkün mü? Hasan Nail Canat'ın vefalı dostları bize her zaman samimiyetle ve hayranlıkla "Çok güzel ve anlamlı bir çalışma yapıyorsunuz. Bu şekilde devam edin" dediler. Onların vefası ve saygısı bizim her zaman motive ve gurur kaynağımız olmuştur. Hasan Nail Canat'ın vefalı dostlarına sonsuz teşekkürler...

Biz Allah'ın rızasına nâil olmak için, Hasan Nail Canat'ın ruhunun şâd olması için, Hasan Nail Canat'ı yeni nesillere anlatmak için 10 yıl mücadele ettik.

Bugünlere geldik; sevgi, saygı ve duayla...
Hamd-ü senalar olsun, Allah-u Teâlâ'ya...
Selam olsun, gerçek vefalı dostlarına...
Rahmetler olsun, Hasan Nail Canat'a...


Bu duyuru defa okunmuştur.