Şeref Defteri
'Abdullah Gül'

Tiyatro sevdalısı, Kayserili dostum
Hasan Nail Canat


Abdullah Gül
Değerli dostum ve hemşerim Hasan Nail Canat ile muhabbetimiz lise yıllarından başlar. Canat, gündüzleri Kayseri Hava İkmal Ana Tamir Fabrikası'nda çalışır, geceleri ise Mustafa Miyasoğlu ve diğer dostlarla birlikte okula devam ederdi. Kendisi daha o yıllarda bir tiyatro ve edebiyat sevdalısı idi ve hep birlikte Büyük Doğu Fikir Kulübü'nde bir araya gelirdik.

İlerleyen yıllarda bu ilgisi bir tutkuya dönüştü ve kendisini tiyatroya ve edebiyata adadı. Bir tiyatro sevdalısı olarak tüm Anadolu'yu dolaşmaya başladı. Benim üniversite için İstanbul’a geldiğim yıllarda Hasan Nail Canat da ilk şiir kitabını çıkarmış, hemen ardından da çok ses getiren ilk tiyatro oyunu yayınlanmıştı. Bu eserlerle Canat'ın tiyatro ve edebiyat alanındaki yetkinliği artık geniş bir kitlenin takdirini kazanmıştı.

Hasan Nail Canat, Kayseri'den, Anadolu'nun kalbinden çıkmış değerli bir sanatçıydı. Ama bir sanatçı olduğu kadar, kaygıları, hassasiyetleri olan bir dava adamıydı. Çok çile çekti. Hayatının pek çok evresinde maddi ve manevi pek çok sıkıntıyı cesaretle göğüsledi.

Değerli Hasan Nail Canat maalesef erken ayrıldı aramızdan. Kendisini dualarda anıyorum, Allah'tan rahmet ve mağfiretini esirgememesini diliyorum.

İsmi, alanında ilkler arasında anılmaya devam edecektir.

20 Şubat 2014

Bu yazı defa okunmuştur.