Basından
'Yeni Asya Gazetesi'

Sanat Hakk içindir

Yeni Asya Gazetesi / 29.10.2013

Sunuculuğunu Yazar Sırrı Er'in, oturum başkanlığını da Mehmet Nuri Yardım'ın yaptığı anma programında, yapımcı, oyuncu ve karikatürist Hasan Kaçan, Tiyatrocu Ahmet Yenilmez, gazeteci-yazar Tarık Tufan ve Emine Uçak Erdoğan konuşmacı olarak katıldı.

Şair, Yazar ve Tiyatrocu Hasan Nail Canat, vefatının 9.yıl dönümünde Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi'nde anıldı. Anma törenine çok sayıda oyuncu, tiyatrocu ve yazar katıldı. Sunuculuğunu Yazar Sırrı Er'in, oturum başkanlığını da Mehmet Nuri Yardım'ın yaptığı anma programında, yapımcı, oyuncu ve karikatürist Hasan Kaçan, Tiyatrocu Ahmet Yenilmez, gazeteci-yazar Tarık Tufan ve Emine Uçak Erdoğan konuşmacı olarak hazır bulundu.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, "Halkın değerleriyle halkın inançlarıyla örtüşen, bu anlamda 'sanat sanat için midir, halk için midir?' teziyle yola çıkan Türkiye'de sanat Hakk içindir diyebilen bir sanatçımız. Bunu yaparken de sanatı sadece kendisinde tutmayan, kendisinde taşımayan yeni nesiller yetiştiren ve onları yönetmenlikten tutun oyunculuğa kadar, kostüm-dekoruna kadar eğitebilen birisiydi" dedi.

SANAT ALANINDA GENÇLERE YOL AÇTI

Canat'ın arkasından gelen gençlere yol açan bir sanatçı olduğunu ifade eden Hasan Kaçan,"Memleketimizin yetiştirdiği çok önemli sanatçılardan, bu topraklarda yetişmiş önemli sanatçılardan, çok önemli işler yapmış bir sanatçıdan bahsediyoruz. Onun yaşadığı zaman diliminde Hasan Nail Canat olmak çok zor bir şeydi. Bırakın sanatla uğraşmayı başka bir şeyle bile uğraşmak çok zordu. Hele sanat alanında, hele Tiyatro, sinema alanında ürünler ortaya koyabilmek eserler ortaya koyabilmek çok zor bir şeydi. Böyle zor dönemlerden geçen kendi arkasından gelen gençlere yol açan çok değerli, çok kıymetli, çok sevgili ağabeyimiz ve sanatçımız." diye konuştu. Bu arada, programın düzenlendiği kültür merkezinin girişinde, Canat'ın değişik zamanlarda çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı sergi açıldı.

Bu haber defa okunmuştur.