Basından
'Yazete'

Tiyatrocu Hasan Nail Canat, 9. ölüm yıldönümünde anılıyor

Yazete / 22.10.2013

Başbakan Erdoğan ile tiyatrocuların tamamı kavgalı değil. Erdoğan'ın her sözünü dinlediği isim için Erdoğan bir yazı kaleme aldı.

Şair, yazar ve tiyatrocu Hasan Nail Canat, vefatının 9. yıldönümü sebebiyle 27 Ekim Pazar günü Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi'nde anılacak.

2004 yılında vefat eden Hasan Nail Canat, 27 Ekim saat 17.00’de Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi'nde yapılacak programda anılacak. Sunuculuğunu Yazar Sırrı Er'in, oturum başkanlığını da şair ve yazar Hüseyin Akın'ın yapacağı anma programına, yapımcı, oyuncu ve karikatürist Hasan Kaçan, Tiyatrocu Ahmet Yenilmez, Gazeteci-Yazar Tarık Tufan ve Emine Uçak Erdoğan konuşmacı olarak katılacak.

Hasan Nail Canat Kimdir?

25 Ekim 1943 tarihinde Kayseri'de doğan ve bu ilde başladığı sanat yaşamını İstanbul'da sürdüren Hasan Nail Canat, 1994 yılından vefat ettiği 2004 yılına kadar 10 yıl boyunca Altunizade Kültür Merkezi'nde Üsküdar Belediyesi Tiyatrosu'nda oyunlarını sahneliyordu. Geleneksel tiyatronun örneklerini sunan Canat, 'Keloğlan', 'Sokak Kızı Elif', 'Mindrella', 'Süper Bekçi' gibi çocuk oyunları ile 'Bir Avuç Ateş', 'Demedim mi?', 'Metropol ve Kadın' adlı oyunlarını da yetişkinler için sahnelemişti. Altunizade Kültür Merkezi'nde çocuk ve yetişkinlere tiyatro eğitimi de veren Canat, 'Bize Nasıl Kıydınız?', 'Beşinci Boyut', 'Sürgün', 'Çizme', 'Hasret', 'Siyah Pelerinli Adam' adlı sinema filmleri ile 'Camgöz', 'Deli Yürek', 'Ekmek Teknesi', 'Kalp Gözü', 'Müslüman'ın 365 Günü', 'Müslüman'ın 24 Saati' adlı TV dizilerinde rol almıştı. 'Bir Küçük Osmancık Vardı', 'Gül Yarası', 'Yaralı Serçe', 'Yasemen', 'Nur Dağındaki Çocuk', 'Günahkâr Baba', 'Kırımlı Murat Destanı' adlı kitapları da bulunan Hasan Nail Canat, evli ve 4 çocuk babasıydı.

Bu haber defa okunmuştur.